AI a magyar vállalatok szemével: lehetőségek és kihívások a mesterséges intelligencia alkalmazásában

Napjainkban az AI (mesterséges intelligencia) egyre szélesebb körben alkalmazott technológia, amely forradalmasítja az iparágakat és a mindennapi életet. Az automatizáció, a prediktív elemzések és az adatalapú döntéshozatal révén az AI javítja a hatékonyságot, csökkenti a költségeket, és lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy jobban megértsék ügyfeleik igényeit.
 
A BDO Magyarország Corporate Finance vállalati körben készített felmérése azt vizsgálta, hogy hogyan viszonyulnak a hazai gazdasági szereplők a mesterséges intelligenciához, melyek a fő alkalmazási területek, illetve mik az AI alkalmazásának legfőbb korlátozó tényezői. A felmérés eredményei rávilágítottak arra, hogy bár az AI nagy lehetőségeket kínál, a technológia bevezetését gyakran korlátozza az erőforráshiány, a nem megfelelő adatminőség és a szakértelem hiánya.

A felmérés eredményei alapján készült el a BDO Corporate Finance első mesterséges intelligenciáról szóló tanulmánya, amely kérdőíves kutatáson alapult. A kutatásban 100 válaszadó vett részt, akik közül egyharmaduk nagyvállalatnál, míg kétharmaduk a kkv szektorban tevékenykedik. A felmérésben tulajdonosok, felső- és középvezetők, valamint alkalmazottak is részt vettek, így több perspektívából is sikerült felmérni az AI-jal kapcsolatos érzékeléseket a hazai vállalati szektorban.

Az eredmények alapján elmondható, hogy az AI-jal kapcsolatos egyéni érzéseket a betöltött pozíció meghatározza: bár a válaszadók túlnyomó része pozitívan áll a mesterséges intelligencia térnyeréséhez, mégis érdekes, hogy alapvetően a vállalati hierarchia tetején több a kíváncsiság, az alján pedig több a negatív érzelem a mesterséges intelligenciával kapcsolatban. Ennek lehetséges oka az, hogy míg a tulajdonosok és felsővezetők elsősorban az eredményesség és profitabilitás javulását látják az AI-ban, addig az alkalmazottak között nagyobb arányban vannak, akik a munkájuk elvesztésétől félnek. Emiatt javasolt a vezetőknek célcsoportokra szabott kommunikációt kialakítani a mesterséges intelligencia kapcsán szervezeten belül.

A felmérésből kiderült továbbá, hogy a válaszadó hazai vállalatok ma elsősorban marketing és értékesítés területen használnak AI megoldásokat, de gyakorlatilag valamennyi vállalati területen vannak már AI tapasztalatok. Azok a cégek, akik mérhető eredményekről tudtak beszámolni, elsősorban a produktivitás javulását említették a költségek csökkenése nélkül. Ebből arra lehet következtetni, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása miatti produktivitás javulás jellemzően nem a munkahelyek kárára történt.

1. ábra: Realizált hasznok a válaszadók %-ában. Forrás: BDO CF felmérés.


Az AI elterjedését gátló tényezőket is vizsgálta a felmérés: elmondható, hogy az AI alkalmazásának korlátja vállalati körben ma elsősorban a szakképzett munkaerő hiánya. A válaszadók döntő része említette, hogy nincs az AI-hoz megfelelő kompetenciája vagy nem áll rendelkezésre hozzá elegendő kapacitás szervezeten belül. Emellett szintén nagy arányban említették meg a felmérésben korlátozó tényezőként a rossz vállalati folyamatokat és a nem megfelelő minőségű adatokat. 


2. ábra: AI alkalmazásának korlátjai a válaszadók %-ában. Forrás: BDO CF felmérés.


Összességében a hazai vállalati szektor adatelemzési érettsége nagyon szór. Az látszik, hogy azok a vállalatok, akik már tapasztaltokkal bírnak ezen a téren, a mesterséges intelligencia alkalmazásával hatékonyságot tudtak javítani és ezáltal versenyképesebbé válnak. Azoknak a vállalatvezetőknek, aki AI fejlesztésbe terveznek belevágni, három dologra érdemes fókuszálniuk.

  1. Megfelelő alapok: A felmérés alapján az látszik, hogy az AI alkalmazásának ma a folyamatok és maguk az adat az egyik legnagyobb korlátjai, amit le kell bontani. 
  2. Adatalapú kultúra: Egy új technológia fontos szerepet tud játszani az adatorientált vállalati kultúra megteremtésében. 
  3. Jövőkép: A felmérés alapján az látszik, hogy elsősorban azok a vállalatok vágnak bele AI alkalmazások bevezetésébe, ahol már amúgy is van erre tapasztalat. Azonban azoknak a cégeknek, amelyeknek még nincs AI-ban jártasságuk, szintén el lehet kezdeni „kicsiben”. Ehhez nincs szükség hatalmas IT fejlesztésekre. Érdemes pár hét alatt megvalósítható (ún. „pilot”) projekteket definiálni és apránként gyűjteni a siker morzsákat. Ezzel a megközelítéssel a kockázatokat (erőforrás, alkalmazhatóság) is minimalizálni lehet. 

További információért és a tanulmány letöltéséért töltse ki az űrlapot és kattintson a letöltés gombra!

BDO Magyarország adatvédelmi tájékoztatóját megismertem/I have read the privacy policy. Hozzájárul ahhoz, hogy a megadott személyes adatait a BDO Magyarország adatvédelmi tájékoztatójának megfelelően kezelje. Adatvédelmi tájékoztató: https://www.bdo.hu/hu-hu/adatkezelesi-tajekoztato-szakmai-levelek