2023. július 1-től - a hulladékgazdálkodást érintő reformok keretében - bevezetésre kerül a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (extended producers responsibility, „EPR”), mely a körforgásos termékeket gyártó/értékesítő vállalkozások számára teremt új kötelezettséget. A gazdálkodók nagy része már túl van a regisztráción, és megkezdte a felkészülést az új rendszerre, az alkalmazandó díjtételekről azonban mindeddig nem állt rendelkezésre információ.
Június 2-án megjelent az energiaügyi miniszter rendelete (8/2023. EM rendelet), amely tartalmazza a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerben fizetendő díjak („EPR díj”) mértékét.
Általánosságban elmondható, hogy az EPR díjak jóval magasabbak a környezetvédelmi termékdíj tételeknél. Így nem csak a hulladékgazdálkodás körébe újonnan kerülő termékek (például textiltermékek, fabútorok, sütőolaj) forgalmazói néznek szembe új kötelezettséggel, hanem azoknak a vállalkozásoknak is jelentős többletteherrel kell számolniuk, amelyek az eddigiek során termékdíjat már fizettek a körforgásos termékeik után.
Például, a papír és karton csomagolás EPR díjtétele 173 Ft/kg, míg a papír csomagolószer termékdíja 19 Ft/kg. Feltűnően nagy az eltérés az irodai papír EPR díja (128 Ft/kg) és termékdíja (19 Ft/kg) között, illetve az elektronikai berendezések esetén is, amelyeknél a termékdíj egységesen 57 Ft kilogrammonként, míg az EPR díj egyes kategóriákban a 362 Ft-ot is eléri. De jelentős EPR díjjal kell számolni az elem/akkumulátor termékkörben (160-239 Ft/kg), a gumiabroncsnál (137 Ft(kg), az egyszer használatos termékeknél (113 Ft/kg), illetve a textiltermékek (145 Ft/kg) esetében is.
Az EPR díjak mértékét látva egyes termékkörök esetén felmerül a kérdés, hogy mi lesz a termékdíj további sorsa. A dupla fizetési kötelezettség elkerülése érdekében az új szabályozás szerint azonos termékáramok esetén a termékdíj összegéből a fizetendő EPR díjat le kell vonni. Figyelembe véve, hogy az EPR díjtételek jellemzően magasabbak a termékdíjnál, azoknak a gazdálkodóknak, akiket mindkét szabályozás érint, sok esetben már a gyártói felelősségi díjon felül környezetvédelmi termékdíjat nem kell fizetniük. Fontos azonban, hogy ezzel nem szűnnek meg a termékdíjhoz kapcsolódó adminisztratív (nyilvántartási, bevallási) kötelezettségek.
A komoly EPR díjtételek ismeretében még fontosabb tudatosítaniuk a vállalkozásoknak, hogy az EPR kötelezettségeik teljesítéséhez el kell végezniük az EPR-köteles termékeik beazonosítását, kódolását, és ki kell dolgozniuk az adatszolgáltatáshoz szükséges nyilvántartás módját. Az EPR kötelezettségről negyedévente, a tárgynegyedévet követő hónap 20. napjáig kell bevallást beadni az Országos Hulladékgazdálkodási Hatóság részére (az első bevallást tehát 2023. október 20-ig kell benyújtani). Az adatszolgáltatást követően a koncessziós társaság számlát állít majd ki az EPR díjról, melyet a számla kézhezvételétől számított 15 napon belül kell megfizetni.