A gyereknap véget ért, de a gyereket nevelő szülők kormányzati támogatása soha nem volt ilyen sokrétű, mint napjainkban. A vasárnapi ünnep apropóján a BDO szakértői összegyűjtötték, milyen kedvezmények, könnyítések érhetőek el a magyar adórendszerben a gyermeket nevelő szülők és a gyermeket nevelő szülőket alkalmazó munkáltatók számára.
Családi kedvezmény
A személyi jövedelemadó-kedvezmények talán legismertebb fajtája a családi kedvezmény. Ennek összegével a gyermeket nevelő szülők csökkenthetik személyi jövedelemadó-alapjukat, az eltartott gyermekek számától függően. A kedvezmény azokra a hónapokra érvényesíthető, amelyekben a jogosultság legalább egy napig fennáll. Ennek mértéke havonta
-
1 eltartott esetén 10 000 forint adómegtakarítást jelent;
-
2 eltartott esetén 20 000 forint adómegtakarítást jelent kedvezményezett eltartottanként;
-
3 (és minden további) eltartott esetén 33 000 forint adómegtakarítást jelent kedvezményezett eltartottanként.
30 év alatti anyák kedvezmény
2023-tól egy új kedvezménnyel bővült az adózáshoz kapcsolódó támogatások rendszere. A kedvezmény azokat a 25. életévüket betöltött fiatal édesanyákat illeti meg, akik egyébként családi kedvezmény érvényesítésére jogosultak 2022. december 31-ét követően és 30. életévüket még nem töltötték be (magzat esetén amennyiben a gyermek 2023-ban, az anya 30. életévének betöltése előtt születik).
A kedvezmény összege havonta legfeljebb a Központi Statisztikai Hivatal hivatalos közleménye szerinti, teljes munkaidőben alkalmazásban állók tárgyévet megelőző év július hónapjára vonatkozó nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkeresetének összege, vagyis 2023-ban jogosultsági hónaponként 499 952 forint, ami 74 993 forint adómegtakarítást jelent. Fontos megemlíteni, hogy a kedvezmény az összevont adóalapba tartozó jövedelmek kapcsán érvényesíthető.
A négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye (NÉTAK)
A négy vagy több gyermeket nevelő anyák, ha más, nem összevonás alá eső jövedelemmel nem rendelkeznek, a személyi jövedelemadó kötelezettségük összegét akár nullára is csökkenthetik. Fontos, hogy ezt azok is megtehetik, akiknek ez a státusza korábban legalább 12 éven át fennált.
Munkáltatókat érintő szociális hozzájárulási adókedvezmény a munkaerőpiacra visszatérő szülőkhöz kapcsolódóan
A munkaerőpiacra lépő személyt foglalkoztató munkáltató adókedvezményt vehet igénybe. A kedvezmény a foglalkoztatás első két évében legfeljebb a minimálbérre jutó szociális hozzájárulási adó mértékéig, a 3. évben pedig maximum annak 50 százalékáig vehető igénybe. A kedvezmény igénybevételéhez az adóhatóság által kiállított igazolás szükséges. Ezt bővíti ki a három vagy több gyermeket nevelő nők kedvezménye. Náluk a foglalkoztatás első három évében legfeljebb a minimálbérre jutó szociális hozzájárulási adó mértékéig, a negyedik és az ötödik évben pedig maximum annak 50 százalékáig vehető igénybe a kedvezmény a munkáltató által.
Pótszabadság
A szülők számára a saját háztartásban nevelt gyermekek számától függően az alapszabadságon túl további szabadság napok is megillethetik. A munkavállalókat egy gyermek után kettő, kettő gyermek után négy, és kettőnél több gyermek után pedig hét plusz szabadnap illeti meg. A fogyatékos gyermeket nevelő szülőknek, fogyatékos gyermekenként évi két-két nap plusz pótszabadság jár. Az említett pótszabadságok csak a gyermek 16. életévének betöltése évéig illetik meg a szülőket.
Újdonság 2023-ban, hogy a gyermek születésére tekintettel az apák az eddigi 5 nap helyett 10 nap apasági szabadságra jogosultak, amelyet legfeljebb két részletben, a gyermek születését követő két hónapon belül vehetnek igénybe. Fontos azonban megjegyezni, hogy míg az első 5 napra az apa teljes távolléti díjra jogosult, a második 5 napban már csak a távolléti díjának 40%-ára.
Please fill out the following form to access the download.